Reklama

Czołg Leonarda da Vinci

ZlotyStok-SredniowiecznyParkTechnikiTaka atrakcja czeka nas w Złotym Stoku w tym sezonie. Podwoje otwiera bowiem Średniowieczny Park Techniki. Oprócz przejażdżki czołgiem skonstruowanym według pomysłu mistrza można zobaczyć urządzenia napędzane siłą ludzkich mięśni lub wody, jak potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki. Wszystko w skali 1:1, wiernie odwzorowane na podstawie rysunków znanych m.in. z dzieł Agricoli (XVI w.). Wszystkie urządzenia funkcjonują, ich działanie można sprawdzić osobiście.


Czytaj więcej: Czołg Leonarda da Vinci

Wąskotorówką do magnolii

Rogow-waskotorowkaJutro zaczyna kolejny sezon Kolej Wąskotorowa w Rogowie. Zabytkowe pociągi kursować będą do końca września w każdą niedzielę od godz. 11.00 wahadłowo co 80 minut. Po dojeździe do Jeżowa można od razu wrócić do Rogowa albo pozostać do kolejnego odjazdu (Wykupiony bilet jest ważny na powrót dowolnym pociągiem). W międzyczasie można pospacerować lub posilić się miejscową kiełbaską bądź kaszanką pieczoną na ognisku, które w dniach turystycznych płonie cały czas.

Czytaj więcej: Wąskotorówką do magnolii

Dzień otwarty w Skierniewicach

Skierniewice-parowozowniaW następną sobotę, 4 maja, o godz. 11.00 Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei rozpoczyna kolejny sezon turystyczny w Parowozowni Skierniewice. do godz. 14.00 potrwa Dzień Otwarty, następnie odbędzie się plener fotograficzny i wreszcie o godz. 19.00 „Wieczór w Parowozowni" z pokazem filmu o zakładach Hipolita Cegielskiego.

Czytaj więcej: Dzień otwarty w Skierniewicach

Ikony w Supraślu

Suprasl-Muzeum IkonW Muzeum Ikon w Supraślu można podziwiać odnowione freski pobizantyńskie. Ekspozycja prezentuje unikatowe XVI-wieczne malowidła ścienne ocalałe ze zburzonej w lipcu 1944 r. cerkwi obronnej Zwiastowania NMP. Zachowane części polichromii w postaci 22 tablic stanowiły dekorację dwóch ośmiobocznych filarów korpusu głównego. Prace zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa podlaskiego.

Czytaj więcej: Ikony w Supraślu

Lubicie tajemnice?

Augustow-geocachingCoraz więcej w Polsce miejsc, gdzie schowane są skrytki dla amatorów geocachingu. W Augustowie są tak umieszczone, że można dostać się do nich przez cały rok. Mało tego, na poszukiwania mogą się wybrać rodziny z dziećmi, a także osoby niepełnosprawne. Skrytek wciąż przybywa, a obecne zlokalizowane są na starym i nowym cmentarzu żydowskim, w młynie wodnym, kolejne noszą nazwy: Augustowskie Piosenki I i II. Może uda wam się znaleźć także skrytkę na Kanale Augustowskim. Już niedługo, gdy wyruszymy na wodę prawie na każdej śluzie Kanału czekają kolejne wyzwania dla poszukiwaczy.

Czytaj więcej: Lubicie tajemnice?