Reklama

Na sedesy!!!

kibleJutrzejsza sobota obfituje w liczne imprezy, w tym niezwykłe. Otóż w Rabkolandzie już po raz XIII odbędą się Mistrzostwa Polski w jeździe na... muszlach klozetowych. Po raz pierwszy o tytuł mistrza polski rywalizowano w 1999 r.
Eugeniusz Wiecha, właściciel parku, te wyścigowe bolidy zobaczył pierwszy raz na targach we Francji, kiedy pewien mężczyzna wyjechał na ceramicznym klozecie z toalety. Okazało się, że jest to nowozelandzki producent nie tylko wyścigowych sedesów, ale także wanien, beczek do piwa czy pni drzew. Ten widok tak rozbawił pana Eugeniusza, że sprowadził klozety do Rabki.

Dodajmy iż rozpędzają się do 18 km/h, a do napędzania służy manetka. Mistrzostwa odbywają się na torze o długości 60 m.
Na klozetach, jednej z atrakcji Parku, można trenować codziennie w godzinach jego otwarcia parku.

Zdjęcie: www.malopolska.pl

Gdzie szukać:

Rabkoland Rodzinny Park Rozrywki, Rynek, Rabka-Zdrój, pow. nowotarski, woj. małopolskie

Ogrody, które warto zobaczyć

Kapias2Jeśli traficie do Goczałkowic, zajrzyjcie koniecznie do szkółki ogrodniczej Kapias. I nie chodzi wcale o bogaty asortyment roślin czy fachowe doradztwo, ani nawet o interesującą, nietuzinkową ekspozycję. Część ponad dwudziestohektarowego terenu zajmują bowiem ogrody pokazowe, dostępne dla zwiedzających. Ich historia zaczęła się w 1979 roku, kiedy właściciel, Bronisław Kapias, postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Dziś ogrody są podzielone na rozmaite, bardzo efektowne zaułki i zakątki. Znajdziemy więc zaułek romantyczny i z fontanną oraz zakątki leśny, górski i szumiące trawy. Pozostałe części to: wrzosowisko, ogród japoński, sucha rzeka, pinarium, ogród angielski, wiejski, zimowy oraz ogród zachodzące słońce. W ogrodach znajdują się ławeczki oraz altanki, gdzie można odpocząć i podziwiać widoki. Od 14 do 16 września panowie Kapias zapraszają na imprezę "Kolory września". W jednej z poprzednich edycji urozmaicił ją konkurs na rzeźbę z dyni. Ogrody są czynne od marca do grudnia, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a zwiedzanie bezpłatne.

Zdjęcia: www.garnek.pl, podrozebliskieidalekie.blogspot.com

Gdzie szukać:

Goczałkowice-Zdrój, pow. pszczyński, woj. śląskie

Polska warta finału

KanalElblaskiTylko do 31 sierpnia możemy wybierać laureatów półfinału konkursu na 6 cudów Morza Bałtyckiego. Obejmuje obiekty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego państw leżących w tym regionie. Polskę reprezentują w kategorii dziedzictwa kulturowego: zamek w Malborku, Gdańsk, Kanał Elbląski, Wolin, centrum Torunia oraz historyczne centrum Krakowa. Wśród obiektów dziedzictwa przyrodniczego znalazły się: wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, jeziora mazurskie i Puszcza Białowieska.

A które miejsce podoba się wam najbardziej?


Zdjęcie: magnik.flog.pl

Szlakiem Łemków

Wierchomla19 sierpnia w Wierchomli otwarta zostanie pierwsza ścieżka questingowej dotycząca zaginionego świata Łemków „Szlakiem pasterzy łemkowskich”. W Beskidzie Sądeckim na razie nie ma innych tras, a docelowo w okolicy Wierchomli Małej ma powstać 5 questów.

Uczestnicy spotkają się na placu przed Hotelem Wierchomla Ski&Spa Resort, a na trasie tylko w tym dniu zostaną rozlokowane dodatkowe skarby, których odnalezienie da szansę na zdobycie m.in. voucherów do SPA.
Odbędą się też warsztaty ceramiczne, będzie można skosztować lokalnych serów i miodów, posłuchać koncertu kapeli folklorystycznej. Zwolennicy aktywności będą mogli sprawdzić się w parku linowym, na dzieci zaś będą czekały gry i zabawy, pokaz magii, malowanie twarzy, dmuchańce, mini ZOO oraz quest pozwalający poznać legendy, kolory, kształty oraz nazwy roślin.

Zdjęcie: redakcja


Gdzie szukać:

Wierchomla, gm. Piwniczna-Zdrój, pow. nowosądecki, woj. małopolskie

Festiwal Domu

festiwal domuDo 15 sierpnia potrwają w Tykocinie spotkania z dziedzictwem kulturowym. W ramach Festiwalu na ulicy Złotej odtworzony zostanie przedwojenny handel. W metamorfozie biorą udział obecnie działające sklepy, piekarnie i kwiaciarnia. Spróbujemy tykocińskich słodyczy: cynamonek, kruchych ciasteczek z cukrem, kruche rożków z dżemem i pysznych drożdżówek. Będziemy mogli kupić piękne i tanie kreacje damskie z lat 20. 30. ubiegłego wieku oraz kompozycje kwiatowe w koszach z giętej wikliny, a także drobiazgi pasujące do trema lub etażerki w każdym buduarze czy bawialni.

Czytaj więcej: Festiwal Domu