Reklama

W poszukiwaniu skarbu

questRzeszowQesting to dobry pomysł na aktywny wypoczynek. I nie potrzeba do tego urlopu, wystarczy weekend. W Polsce powstaje coraz więcej tras questingowych, czyli nieoznakowanych szlaków turystycznych, które za pomocą zagadek i ukrytych "skarbów" umożliwiają poznanie interesujących miejsc, zabytków i historii.

"Nieznane opowieści Rzeszowa" to seria trzech questów, które pokazują nieznaną stronę stolicy Podkarpacia.

Quest „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” prowadzi nie tylko do najbardziej znanego, noszącego miano Czynu Rewolucyjnego, ale też do innych, z którymi wiążą się bardzo interesujące opowieści.

Czytaj więcej: W poszukiwaniu skarbu

Przed sukiennicami

KrakowTargiLudoweDłużej niż przez weekend, bo do 26 sierpnia potrwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie. Ta szacowna, bo 36-letnia impreza jest okazją do obejrzenia polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Zobaczymy więc dzieła garncarzy, koronczarek, tkaczy, hafciarek, rzeźbiarzy, malunki na szkle, dzieła kowali i jubilerów.

Oczywiście będzie też dużo rozrywki, w tym popisy gawędziarzy oraz występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych.

Oprócz rodzimej sztuki ludowej poznamy też rękodzieło ukraińskie i słowackie.

Zdjęcie: www.malopolska.pl

Gdzie szukać:

Rynek Główny, Kraków, woj. małopolskie

Rozbieranie woja

kultura slowianW dniach 18 i 19 sierpnia organizatorzy zapraszają do Brennej na "Dzień Dawnych Kultur". Atrakcji będzie wiele. Począwszy od prezentacji strojów historycznych, opancerzenia i uzbrojenia z epoki poprzez pokazy rzemiosła, aż po pojedynki harcowników i walki wojów. Zobaczymy pokaz wczesnośredniowiecznej musztry, obronę tarczowników przed ostrzałem łuczniczym, formowanie szyków bitewnych.

Wśród rekonstrukcji historycznych zobaczymy inscenizację bitwy lat trzydziestych XI wieku, Najazd Brzetysława, inscenizację egzekucji na wodzu pokonanego wroga, jak też inscenizację pogańskiego ciałopalnego pogrzebu wojownika wraz z tryzną.

Będą także konkursy sprawnościowe o tak tajemniczych nazwach, jak: Kręcioła, Decha czy Skóra Misia oraz niemniej pasjonujące rozbieranie woja na czas, rzuty oszczepem i toporem do celu czy turniej łuczniczy.

Nie zabraknie specjałów kuchni słowiańskiej.

Zdjęcie: fotoreportaz.ox.pl

Gdzie szukać:

Park Turystyki,ul. Malinowa 2b, Brenna, pow. cieszyński, woj. śląskie

Chleb w Wolbromiu

chleb„Święto chleba” to impreza, która odbędzie się w sobotę i niedzielę w Wolbromiu.

Rozstrzygnięty zostanie otwarty konkurs na najlepszy, tradycyjnie wypieczony chleb. W kategorii zawodowców startują ekipy z piekarni, zaś w kategorii amatorów ci wszyscy, którzy chcą pochwalić się umiejętnościami pieczenia tradycyjnego chleba.

W części artystycznej posłuchamy koncertu zespołów weselnych, będącego nagrodą dla zwycięzców miejscowego przeglądu kapel. Na muzycznej scenie plenerowej pojawią się gwiazdy z zespołów Lady Punk oraz Verba, zaś gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie De Mono.

Festyn zakończy pokaz sztucznych ogni.
Zdjęcie: www.malopolska.pl

Gdzie szukać:

Dom Kultury, ul. Leśna 2, Wolbrom, pow. olkuski, woj. małopolskie

Wiatrakowiec

piknik-lotniczyW najbliższy weekend odbędzie się Nowotarski Piknik Lotniczy. Będziemy mogli zobaczyć pokazy modelarskie i skoki spadochronowe oraz pokazy w locie, a wśród jednostek znajdzie się m.in. wiatrakowiec. Będą też loty balonów na ogrzane powietrze, a także liczne występy artystyczne oraz pokaz mody Anety Larysy Knap. Nie zabraknie oczywiście powietrznych akrobacji: samolotów Grupy Żelazny oraz szybowca SZD Perkoz. Swój śmigłowiec zaprezentuje grupa ratownictwa GOPR.

Czytaj więcej: Wiatrakowiec