Reklama

Rycerskie zmagania

turniejsW pierwszy weekend września (1 i 2.09) w Krośnie Odrzańskim odbędzie się III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Udział zapowiedzieli członkowie dziewięciu bractw rycerskich z kilku polskich miast, w tym Chorągwi Kasztelanii Krośnieńskiej, Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh”, Bractwa Maltańskiego ze Szczecina, Bractwa Rycerskiego Ziemi Górowskiej, Bractwa Rycerskiego Ziemi Nadodrzańskiej oraz Bractwa Rycerskiego Miasta Żarki.
Turniejowi będzie towarzyszył średniowieczny jarmark, na którym kupimy naczynia gliniane, wiklinowe i drewniane, stylizowaną biżuterię, miód, świece, wino z winnicy Julia, piwo smakowe, a także naczynia ze szkła zdobione metalem, zioła, wyroby skórzane, torebki, sakiewki i wiele innych rzeczy. Staną też stoiska z pamiątkami krośnieńskimi i zamkowymi, będzie można skosztować potraw przygotowanych nad paleniskiem.
Nie zabraknie stoisk z bronią i niezbędnymi elementami obozowisk rycerskich. Przeprowadzone zostaną warsztaty garncarskie. Każdy będzie mógł dosiąść rumaka i odbyć przejażdżkę na jego grzebiecie - swoje konie przywiezie Stadnina Bronków.
Gościom turnieju czas będą umilać gry i zabawy plebejskie, zespoły muzyki dawnej Ęzibaba i Liarman, a także zespół tańca dawnego z Uniwersytetu Wrocławskiego. W sobotni wieczór zobaczymy też inscenizację historyczną „Bal u książęcej pary”.

Zdjęcie: cak-zamek.pl

Gdzie szukać:

Krosno Odrzańskie, pow. krosnieński, woj. lubuskie

Napoleon w Gwiezdnych Wojnach

Witaszyce2W Witaszycach, dzięki staraniom właściciela pałacu, powstały dwa unikatowe w skali Polski muzea: Wojen Napoleońskich oraz Gwiezdnych Wojen. Mieszczą się w XIX-wiecznym dworze.

W salach wystawowych prezentowana jest kolekcja ponad 10 000 figurek żołnierzy, prezentujących wszystkie walczące w wojnach napoleońskich strony i formacje. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 figur) i Waterloo (4000 figur).
Zobaczyć można także broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.

Czytaj więcej: Napoleon w Gwiezdnych Wojnach

Uroki kąpieli

Choroszcz-wystawaMuzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza 30 sierpnia na wystawę „W łazience pradziadków. Akcesoria toaletowe XIX-XX w.”.

Będzie można zobaczyć zabytkowe przedmioty stanowiących wyposażenie łazienki. W tym stare wanny miedziane, bojlery z paleniskami do ogrzewania wody, umywalki z porcelany i fajansu, dawne mydła i mydelniczki, przybory toaletowe oraz środki do pielęgnacji ciała.
Uzupełnieniem przedmiotów łazienkowych są gadżety i dawne katalogi reklamowe z ofertą dla klientów.

Zdjęcie: www.muzeum.bialystok.pl

Gdzie szukać:

Muzeum Wnętrz Pałacowych, Choroszcz, pow. białostocki, woj. podlaskie

Myśliwi ugoszczą

Ochla Lubuskie-SmakiW niedzielę, 26 sierpnia, Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na kulinarną imprezę pod hasłem „Dobre, smaczne, bo lubuskie”.

Najlepsze swojskie potrawy serwować będą gospodynie, rodzinni wytwórcy, a także winiarze i miodziarze. Będziemy mogli spróbować rosołu z bażanta, combra jeleniego w grzybach, bigosu myśliwskiego, pieczonego dzika oraz wielu kanapek i sałatek.

Zdjęcie: lubuskie.pl


Gdzie szukać:

Ochla, ul. Muzealna 5, gm. Zielona Góra, pow. zielonogórski, woj. lubuskie

Białostockie spacery

Bialystok-sw wojciechJeszcze do początku września trwa w Białymstoku akcja "Lato z zabytkami". Przewodnicy bezpłatnie oprowadzają po obiektach zabytkowych miasta.

W najbliższą sobotę będzie można zwiedzić kościół św. Wojciecha, zaś 8 września kościół św. Rocha. Do obiektów można wchodzić co pół godziny, między 11.00 a 17.00. Wstęp jest bezpłatny, należy tylko pamiętać, że ze względu na miejsca kultu musimy mieć zakryte ramiona i kolana.

Zdjęcie: www.przewodnik.e-wyjazd.pl


Gdzie szukać:

Białystok, woj. podlaskie