Reklama

Wielka Wojna

KrzywoplotyJuż jutro miłośnicy rekonstrukcji historycznych znajdą coś dla siebie. W Krzywopłotach odbędzie się I Piknik Historyczny „Jura 1914” z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz I Rodzinny Festyn Strażacki „U św. Floriana za piecem".

Na pikniku będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje wojskowe walczące po obu stronach frontu podczas Wielkiej Wojny na ziemiach Królestwa Polskiego i Galicji. Odbędzie się także prezentacja stacjonarnych dioram, na których grupy zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z tamtego okresu oraz tzw. gawrę, czyli schron-ziemiankę.

Nie zabraknie też przysmaków z kuchni polowej.

Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem na tutejszych polach między 14 a 17 listopada 1914 r. rozegrała się "Bitwa pod Krzywopłotami".

Smakosze odwiedzający piknik powinni też wstąpić do jednego ze sklepów firmowych piekarni „Patrycja & Paweł”, które mieszczą się w Kluczach, Olkuszu i Zawierciu. Nie dość, że kupią tam tradycyjne pieczywo, to jeszcze czeka na nich Sernik Jurajski, laureat pierwszego miejsca w kategorii Tradycyjne Smakołyki, przyznanego na 8. Małopolskim Festiwalu Smaku.

Gdzie szukać:

Krzywopłoty, gm. Klucze, pow. woj. powiat: olkuski, woj. małopolskie

Ekstremalnie dla każdego

Reinhold KleindlW najbliższy weekend w Zakopanem będzie się działo. Do niedzieli potrwają jeszcze 8. Spotkania z Filmem Górskim. W sobotę i niedzielę zaś odbędą się zawody Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców w boulderingu pod nazwą Adidas Zako Boulder Power.

Siódme zawody wspinaczkowe zostaną rozegrane na postawionej z tej okazji sztucznej ścianie obok budynku Dworca Tatrzańskiego. Obok zmagań sportowców przewidziano też liczne atrakcje dla kibiców. W sobotę, w przerwie eliminacji, ok. 14.30 zawodnicy i kibice będą mieli możliwość przymierzyć się do boulderu wymyślonego przez jednego z najlepszych polskich wspinaczy, Adama Pustelnika.

Nad Krupówkami rozwieszony zostanie highline, na którym swoje umiejętności zaprezentuje dwóch sportowców teamu Adidas Outdoor: Reinhard Kleindl oraz Lukas Irmler. Taśma, która połączy budynki po sąsiednich stronach ulicy, będzie zawieszona kilkanaście metrów nad głowami przechodniów. Natomiast w pobliżu, nieco niżej, rozciągnięty zostanie slackline dla publiczności.

W trakcie trwania imprezy będą się również odbywały spotkania ze sportowcami: Barbara Zangerl, Olaf Obsommer, Tomas Greksak i Thomas Huber opowiedzą o swojej pasji, wyzwaniach i przekraczaniu barier.

Zdjęcie: Adidas Outdoor

Gdzie szukać:

Zakopane, pow. tatrzański, woj. małopolskie

Noc nietoperzowa

CiezkowiceW sobotę 8 września Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach oraz Koło Łowieckie "Szarak" zapraszają na niezwykłe spotkanie - Noc Nietoperzową. W rezerwacie "Skamieniałe Miasto" posłuchamy na żywo głosów nietoperzy wzmocnionych detektorami dźwięku i zobaczymy te sympatyczne zwierzątka. W tym czasie bowiem chiropterolodzy będą prowadzili odłowy monitoringowe nietoperzy.

Przy odpowiedniej liczbie zainteresowanych, około godziny 21 będzie można bezpłatnie zwiedzić muzeum i obejrzeć prelekcję multimedialną dotyczącą tych ssaków. Niestety odłowy może uniemożliwić brzydka pogoda, wówczas warto jednak skorzystać z otwartych podwoi Muzeum.

Warto też wybrać się do rezerwatu jeszcze za dnia i zwiedzić go, jest bowiem bardzo interesujący. Możemy też połączyć spacer z ogniskiem, tzw. Wąwóz harcerzy jest jedynym miejscem w rezerwacie, w którym można je palić, a przy wejściu do niego znajduje się ujęcie smacznej, źródlanej wody.

Zdjęcie: kolumber.pl

Gdzie szukać:

Rezerwat „Skamieniałe Miasto”, ok. 700 m na południe od centrum Ciężkowic, pow. tarnowski, woj. małopolskie

Koła w ruch

parowozjada2012Podczas tegorocznej Parowozjady w Chabówce będzie obchodził uroczyście swoje setne urodziny najstarszy czynny parowóz w Polsce - Ol12. Dostojna „Oelka” wystąpi w roli głównej podczas parady parowozów i pokazu składów historycznych oraz w wieczornym pokazie iluminacji w scenografii lodowych fontann. Oprócz lokomotywy-jubilatki w Chabówce zobaczymy także parowozy Ty2-911, TKt48-191, TKh49-1, Ol49 oraz parowóz z Czech 534.0432 (po raz pierwszy w Chabówce) i parowóz 464.001 z Prievidzy na Słowacji.

W programie pierwszego dnia znajdzie się m.in. cykl koncertów „Jubileuszowa podróż po Europie” z udziałem aktorów teatrów muzycznych Roma, Buffo i Komedia oraz show dla dzieci „PanYapa”.

Chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i poznać dawne techniki napraw taboru oraz obejrzeć pokaz obrządzania parowozów.
Drugiego dnia Parowozjady odbędą się pokazy niezwykłej siły strongmanów w przeciąganiu wagonów, będzie można też skorzystać z przejażdżki w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie.

Dla miłośników podróży retro zostaną uruchomione historyczne składy pociągów wokół Chabówki m.in. w sobotę do Dobrej koło Limanowej, Nowego Targu i Rabki, a w niedzielę dwa pociągi do Mszany Dolnej.

Zdjęcie: parowozowniawolsztyn.pl

Gdzie szukać:

Chabówka, gm. Rabka-Zdrój, pow. nowotarski, woj. małopolskie

Kultura i wino

karpackie-klimaty-2Od piątku do niedzieli w Krośnie zabrzmi muzyka, popłynie wino za sprawą Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty i Festiwalu Win Węgierskich.

Karpackie Klimaty zgromadzą artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy, Czech i Węgier. Na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła zaprezentują się działające w mieście i regionie huty, zakłady i pracownie artystyczne; będzie można też spróbować dmuchania szkła. Znajdzie się też tutaj wystawa poświęcona węgierskiemu winiarstwu, połączona z degustacjami.

Czytaj więcej: Kultura i wino