Reklama

Uczta dla ciała

GromnikZbliża się kolejny weekend, a z nim późnoletnie a może już jesienne imprezy. W niedzielę w Gromniku odbędzie się I Pogórzańskie Święto Wina i Miodu. Brzmi apetycznie, prawda? Impreza wystartuje wczesnym popołudniem a już o godz. 15.00 rozpocznie się pokaz winiarski. Będziemy mieli okazję poznać wszystkie etapy powstawania wina, od umieszczenia sadzonki winorośli w ziemi po butelkowanie trunku. W pokazie wezmą udział pogórzańskie winnice.

W imprezie uczestniczyć będą też lokalni artyści rękodzielnicy.

Zdjęcie: www.skamienialemiasto.pl

Gdzie szukać:

Gromnik, pow. tarnowski, woj. małopolskie

Romskie klimaty

Nagawki15 września Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej Zaprasza na Wieczór Cygański w Żywym Skansenie w Nagawkach.

Festiwal rozpocznie się o godzinie 18.00 od uroczystego przywitania oraz rozpalenia ogniska. W programie m.in występy zespołów cygańskich z Olsztyna, Płoska oraz Szczecina, pokazy mody cygańskiej, opowieści romskie. Imprezie towarzyszyć będzie tabor koński z Łódzkiego Szlaku Konnego.

Zdjęcie: www.targiturystyczneonline.pl

Gdzie szukać:

Nagawki, gm. Dmosin, pow. brzeski, woj. łódzkie

Maurzyce zapraszają

Maurzyce-skansenW sobotę 8 września w skansenie w Maurzycach odbędzie się inauguracja jubileuszowych XX obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Wbrew poważnie brzmiącej nazwie będzie również dużo ciekawych rzeczy i atrakcji.

Interesująco zapowiada się wystawa fotografii ,,Kościoły drewniane Diecezji Łowickiej”.

Dowiemy się, kto wygrał konkurs „Smak dzieciństwa” na regionalny wypiek, a także obejrzymy pokaz mody inspirowanej łowicką sztuką ludową. Będzie można wziąć udział w warsztatach gwarowych i pszczelarskich, a także w pokazach bednarstwa, kowalstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, kołodziejstwa, gręplowania i przędzenia wełny, tkactwa, hafciarstwa, papieroplastyki, wyrobu „ekologicznej” biżuterii i zabawek, wycinanek oraz w pokazach przygotowania potraw regionalnych.

Zdjęcie: A. Kośmider

Gdzie szukać:

Maurzyce, gm. Zduny, pow. łowicki, woj. łódzkie

Pod gwiazdami

Rzepiennik-obserwatoriumNa pasjonatów astronomii w niedzielę czeka nie lada gratka. Będzie można bowiem zwiedzić największe prywatne obserwatorium w Polsce i drugie w Europie.

Obserwatorium nie jest jeszcze ukończone, dlatego tego rodzaju spotkania są jedyną okazją, by przyjrzeć się, jak powstaje i porozmawiać z jego właścicielem, astronomem, dr Bogdanem Wszołkiem.

Obserwatorium znajduje się na wysokim, zalesionym grzbiecie pomiędzy Ciężkowicami a Bieczem.

Zdjęcie: malopolska.naszemiasto.pl

Gdzie szukać:

Rzepiennik Biskupi, gm. Rzepiennik Strzyżewski, pow. tarnowski, woj. małopolskie

Jopula i marszczeniec

sredniowieczeW sobotę i niedzielę warto zajrzeć do krakowskiego Barbakanu na ostatnią w tym roku edycję spotkań "Średniowiecze da się lubić!".

W sobotę spotkamy się z wojami, rycerzami i zobaczymy prezentacje dawnego uzbrojenia. Będą też pokazy walk, warsztaty podstaw szermierki, szkoła fechtunku dla najmłodszych oraz wykłady dotyczące sztuki dawnej walki.

Niedzielę przeznaczono na wielki pokaz mody średniowiecznej. Dowiemy się między innymi czym były torłop, letnik, nogawice, jopula i szuba, kto nosił marszczeniec i czy przed 700 laty krakowianie lubili się stroić i modnie wyglądać.

Ubiory wzorowane na tych z epoki średniowiecza będzie można przymierzać.

Zdjęcie: wojtek1.flog.pl

Gdzie szukać:

Oddział Muzeum Miasta Historycznego Krakowa, Barbakan, ul. Basztowa, Kraków, woj. małopolskie