Reklama

Jubileuszowe szopki

konkurs-szopek-krakowskichW czwartek 6 grudnia w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza odbędzie się 70. Konkurs Szopek Krakowskich. Niektórzy twórcy biorą udział w konkursie wielokrotnie - rekordziści nawet 50 razy.

Wystawa pokonkursowa potrwa od 10 grudnia 2012 do 24 lutego 2013 w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Z okazji jubileuszu organizator konkursu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przygotowuje o godz. 17.00 na placu Szczepańskim specjalną atrakcję: mapping, czyli nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym, który zamieni się w barwną świetlną szopkę.

Zdjęcie: gaga7.flog.pl

Gdzie szukać:

Rynek Główny, Kraków, woj. małopolskie

BeskidSkiPass

BeskidSkiPassW Małopolsce będzie w tym sezonie kolejny wspólny skipass, obowiązujący w 6 ośrodkach sportów zimowych. Stacje narciarskie: Śnieżnica w Kasinie Wielkiej, Ryterski Raj w Rytrze, Łysa Góra pod Limanową, w Kokuszce koło Piwnicznej, w Podstolicach i Spytkowicach oferują łącznie 15 wyciągów. W ramach BeskidSkiPass będziemy mogli kupić karnety terminowe i open.

Zdjęcie: www.beskidski.pl

Wszystko za free

Bochnia-parowa-maszyna-wyciagowaW dniach 29 i 30 września Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje Weekend z zabytkami. Wstęp do większości muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe. Wyłamał się tylko właściciel Zamku Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu, choć i on opuści cenę do 8 złotych.

Zobaczmy, kto i gdzie zaprasza do zwiedzania.

W Bochni: Muzeum Motyli Arthropoda, Muzeum im. Stanisława Fischera, Osada VI Oraczy w Parku Archeologicznym, Maszyna parowa w Kopalni Soli (szyb Campi) - zwiedzanie z przewodnikiem i pokaz działania maszyny.

W Królówce: Muzeum Mleczarstwa.

W Lipnicy Murowanej: Dworek sióstr Ledóchowskich i kościół św. Leonarda (wejście z przewodnikiem).

W Łapanowie: Kościół św. Bartłomieja (wejście z przewodnikiem).

W Mikluszowicach: kościół św. Jana Chrzciciela i Góra św. Jana - przewodnik o 13.00, 14.00 i 15.00.

W Nowym Wiśniczu: Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”, Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego.

W Sobolowie: Ekomuzeum, kościół pw. Wszystkich Świętych (wejście z przewodnikiem).

W Wieruszycach: Zamek - niestety, w związku z pracami remontowymi tylko możliwość zwiedzania dziedzińca, ale można zorganizować ognisko (po wcześniejszej rezerwacji).


Zdjęcie: www.nid.pl

Noc w wirtualnym świecie

malopolska-noc-naukowcow2011W piątek 28 września w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach najwięcej do powiedzenia będą mieli naukowcy. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców będzie można z naukowcami-przewodnikami ok. 50 laboratoriów, wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach, a także zobaczyć naukowców w roli aktorów.
W programie m.in. wielkie show „Noc w wirtualnym świecie” z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym demonstracja motion capture i pokaz tworzenia efektów specjalnych do gier wideo.

Dla dzieci przewidziana jest interaktywna zabawa „Graj z odkrywcami”, wybuchy wulkanu Jagielloniusa, taniec arabski, kaligrafia hebrajska i japońska, wystawa niespotykanych marchwi i ich degustacja, warsztaty z budowy i programowania robotów dla najmłodszych oraz widowisko chemiczne „W poszukiwaniu gwiezdnego pyłu”.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, natomiast z powodu ograniczonego miejsca uczestnictwo w niektórych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji.
Dokładny harmonogram Małopolskiej Nocy Naukowców znajdziecie na www.nocnaukowcow,malopolska.pl.

Zdjęcie: www.karnet.krakow.pl

Od średniowiecza do segway'a

SwDzienTurystyki2012Jeszcze tydzień dzieli nas od Światowego Dnia Turystyki (21-22.09.). Tym razem głównym gospodarzem będzie Hiszpania, ale w Polsce też czekają ciekawe spotkania. W Łodzi w zbudowanej na tę okazję Wiosce Średniowiecznej dla publiczności odbędą się wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz pokaz walk z tego okresu. Ciekawie zapowiadają się warsztaty plastyczne „Sizalowy Świat Baśni i Bajek”.

Całkiem nowoczesne, niemniej bardzo wciągające będą pokazy jazdy segwayami, tym bardziej, że będzie można pojeździć taką machiną.

Czytaj więcej: Od średniowiecza do segway'a