Reklama

Od drzewa do kociołka

Kozy-platanPlatan klonolistny z Polski zdobył zdobył drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2012. Wyprzedził go platan z Węgier, trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, a konkursie „startowało" 6 drzew.

Dwustuletnie drzewo o wysokości ok. 16 m i obwodzie pnia 4,82 m rośnie w miejscowości Kozy.

Czytaj więcej: Od drzewa do kociołka

Wiosna w Powsinie

PowsinOgrodBotanicznyWiosna jest bardzo opóźniona, ale można już zobaczyć pierwsze wiosenne kwiaty. Pojawiły się też w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. W arboretum zobaczymy kwitnące oczary, krzewy o drobnych, ale dobrze widocznych, żółtych, pomarańczowych lub rdzawych kwiatach (oczar japoński, oczar omszony, oczar pośredni). Pokazuje także fioletowo-różowe kwiaty wawrzynek wilczełyko, gatunek krajowy, będący pod ochroną. Oczywiście są też przebiśniegi.

Czytaj więcej: Wiosna w Powsinie

Parowozem na Parowozjadę

WolsztynParowozowniaW Wolsztynie już 27 kwietnia startuje jubileuszowa XX Parada Parowozów. Imponujących maszyn będzie co najmniej 20, a imprezę uświetni m.in. Oceana, wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer". Oprócz polskich zobaczymy parowozy z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji.

Interesująco zapowiada się rywalizacja maszynistów w teście sprawnościowym. Każdy uczestnik prowadząc parowóz musi wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody z postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.

Na Paradę można będzie dojechać pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz; trasa: Poznań Główny – Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn – Grodzisk Wielkopolski – Poznań Główny.

Czytaj więcej: Parowozem na Parowozjadę

Wspólny bilet

SlaskieWesoleMiasteczkoChorzowJuż od najbliższej środy będzie można kupić wspólny bilet do Parku śląskiego w Chorzowie. Obejmie on Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Śląski Park Linowy i Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Park Śląski, czyli istniejący od dawna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku jest jednym z największych parków miejskich w Europie.

Czytaj więcej: Wspólny bilet

Kanał w remoncie

KanalElblaski52 mln złotych kosztować będzie remont zabytkowych pochylni na Kanale Elbląskim. Wszystkie prace związane z rewitalizacją, rozpoczęte w 2010 r., potrwają do końca listopada 2014 r. i będą kosztowały 115 mln złotych. W związku z pracami na odcinkach: Jezioro Druzno - Miłomłyn, Miłomłyn - Zalewo, Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki" w sezonie 2013 zmieniona będzie oferta rejsów turystycznych po kanale.

Czytaj więcej: Kanał w remoncie