Reklama

Tatarska tradycja

NaKoncuSwiata1"Pola nie mam" wołał bohater filmu "Pieniądze to nie wszystko", szukając zasięgu komórki. Ekipa "Polski Bliżej" mogłaby zacytować te słowa w niewielkiej wiosce, Kruszynianach. Szybko jednak okazało się, że potrzeba kontaktu ze światem znacznie osłabła wobec niezwykle serdecznego przyjęcia, z jakim spotkaliśmy się w Zajeździe Tatarskim "Na końcu świata".

To dom przyciągający klimatem siedziby Tatarów, wypełniony starociami, z których każdy przedmiot ma swoją historię. Obecny właściciel kupił siedlisko wraz z całym wyposażeniem, nawet z rodzinnymi zdjęciami.

Czytaj więcej: Tatarska tradycja

Czy to zabytek?

PlacHalleraWędrując po starych miejscowościach co krok trafiamy na zabytki. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że bardzo wartościowy i podlegający ochronie może być cały zespół urbanistyczny: osada, stare miasto, osiedle, a nawet całe miasto. Wyjątkowy i wart zachowania może być nie tylko układ ulic, ale także place, zieleńce czy parki.Czytaj więcej: Czy to zabytek?

Pod Grzybkiem

CiechocinekCiechocinek jest jednym z największych i jednocześnie bardzo znanym uzdrowiskiem.

Udokumentowana historia źródeł solankowych sięga XIII wieku, kiedy to książę Konrad I Mazowiecki przekazał w wieczną dzierżawę sprowadzonemu przez siebie Zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie soli w zamian za świadczenie deputatów solnych dworom księcia i biskupa. W XIX wieku powstały zaś trzy tężnie, a w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Z solankowych kąpieli skorzystało wtedy... 120 osób.

Czytaj więcej: Pod Grzybkiem

Gady górą

dino2Bywa, że w czasie wakacji nasi milusińscy się nudzą. W młodym wieku z pewnością atrakcją będzie park dinozaurów, a mamy ich coraz więcej. Niektóre oferują także inne rozrywki, dzięki czemu chętnie skorzystają z nich również starsze dzieci.

Czytaj więcej: Gady górą

Gród nad Łyną

OlsztynNie będę odkrywcza, jeśli powiem, że lato kojarzy mi się z Mazurami, a te - to przede wszystkim Olsztyn, bo jest stolicą województwa, a także ważnym węzłem kolejowym i drogowym.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy pełniący funkcję warmińskiego wójta krajowego Henryk von Luter w zakolu Łyny wzniósł drewniano-ziemną strażnicę i nazwał ją Grodem nad Łyną – Allenstein.

Czytaj więcej: Gród nad Łyną