Reklama

Na Podhalu

LudzmierzWiele tu miejsc interesujących, magicznych, z ciekawą historią. Często przejeżdżamy obok w pośpiechu, nie zdając sobie sprawy, że warto byłoby się zatrzymać, popatrzeć. Na początek proponujemy zwrócenie uwagi na leżący tuż koło Nowego Targu Ludźmierz – ponoć najstarszą wieś na Podhalu, a ponadto miejsce narodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz kultu maryjnego.

 

 

 

Czytaj więcej: Na Podhalu

Historyczny węzeł

ChabowkaPogoda jaka jest każdy widzi, a terminy wakacji wcale nie chcą się dostosować. Jedynym wyjściem jest wykorzystać czas i jak najwięcej obejrzeć. Nasza propozycja dla tych, co znaleźli się - bądź wkrótce się znajdą - w Tatrach.
Urzędowo nazywa się to Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego Skansen Chabówka, a potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce”.

 

 

Czytaj więcej: Historyczny węzeł

Ekomuzeum Świąteczna Kraina

Roztocze1A co to znowu takiego? Zajrzałam do nieocenionej Wikipedii: „Ekomuzeum to sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców - piszą autorzy hasła. I dalej: - wg International Council of Museums – ICOM: ekomuzeum jest instytucją, która zarządza, bada i wykorzystuje – metodami naukowymi, edukacyjnymi i kulturowymi – całe dziedzictwo danej społeczności, uwzględniając środowisko naturalne i otoczenie kulturowe. [...] jest środkiem do osiągnięcia zaangażowania społecznego w proces planowania i rozwoju”.

Czytaj więcej: Ekomuzeum Świąteczna Kraina

Pod laszską granicą

Teremiski1Teremiski – wieś położona w Puszczy Białowieskiej, 7 km na zachód od Białowieży. Pierwsze skojarzenie: tu mieszka Adam Wajrak, dziennikarz, obrońca przyrody i jej popularyzator. Ale co to są te Teremiski? Co trzyma wziętego dziennikarza na takim bezludziu?

Jak większa część Podlasia Teremiski to historycznie obszar Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przecież sama nazwa Podlasie wskazuje, że to ziemia „podlaszska” - leżąca pod polską granicą. A było tak aż do 1918 roku do powstania II Rzeczpospolitej.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Pod laszską granicą

W pogoni za spokojem

Są ludzie, którzy od czasu do czasu muszą popatrzeć na gładkie lustro wody, posłuchać ciszy. Dla nich idealną porą jest jesień, kiedy nie ma turystów, wszystko usypia... Morze – nie, szumi za głośno. Najlepsze byłoby jezioro po horyzont (jeśli nie wieje). No, właśnie: Śniardwy. Tak trafiliśmy do Okartowa.
Okartowo, to wieś w powiecie piskim, 6 km na zachód od Orzysza. Leży na styku Śniardw i dziwnego, rynnowego jeziora Tyrkło. Nazwa wsi znana jest chyba wszystkim wodniakom: to siedziba Stacji Ratownictwa Wodnego, główna baza Mazurskiej Służby Ratowniczej (czynna przez całą dobę, tel. 87 425 30 77, kom. 601 100 100. Oczywiście w Okartowie jest też przystań jachtowa, schronisko młodzieżowe, pole biwakowe, sklepy. W ubiegłym roku rozegrano tu bojerowe Mistrzostwa Świata i Europy w kategorii juniorów i Ice-Optimist. Ale sezon już za nami...