Reklama

Nie tylko piwo

LezajskPierwszy lepszy przechodzień zapytany znienacka, co mu się kojarzy z nazwą Leżajsk, odpowie: piwo. Co któryś może doda: i organy. Obaj będą mieli rację.

Przywilej warzenia piwa browarnicy leżajscy otrzymali od Zygmunta I Starego już w 1525 roku. Od tamtego czasu napój ten w Leżajsku warzony jest niemal nieprzerwanie, aczkolwiek browar działający obecnie został oddany do eksploatacji dopiero w r. 1978! A choć to może mało prawdopodobne, piwo i organy są w Leżajsku ze sobą związane.

Czytaj więcej: Nie tylko piwo

I znowu psy

psy1Fascynują mnie te psie zaprzęgi. A tu znowu na początku lutego (10.02.-12.02) w Lutowiskach są psie zawody. Psi zaprzęg to najczęściej sanie, ale w lecie np. widziałam w Bieszczadach wózek ciągnięty przez psa. Zresztą był to chyba kundel.

 

 

Czytaj więcej: I znowu psy

Częste mycie...

313Ze wszystkich wsi, jakie zdążyłam zobaczyć w całym kraju, chyba najbardziej zachwyca mnie Chochołów. Po prostu jego uroda zapiera dech. Niby niewiele: tradycyjna, podhalańska, drewniana ulicówka z domami zwróconymi szczytami do drogi. Takie rzeczy się w ogóle zdarzają, ale Chochołów prawie w całości składa się z oryginalnych chałup góralskich, czyli z drewna. Choć oddalony od Zakopanego o niespełna 20 km, utrzymał zabudowę niezmienioną od niemal 200 lat:  większość domów powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest więc skansenem, ale żywym, bo po dziś dzień mieszkają tu ludzie.

Czytaj więcej: Częste mycie...

Pozostają kamienie...

Stogi1Na Żuławach, we wsi Stogi znajduje się jeden z największych w Polsce cmentarzy mennonickich. Powstał ok. poł. XVIII w. i jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Cmentarz o powierzchni 2,6 ha dzielą na sześć kwater rzędy drzew. Dawniej była tu także kaplica, ale w połowie ubiegłego wieku została rozebrana.

 

 

 

Czytaj więcej: Pozostają kamienie...

Podhalańskich wycieczek ciąg dalszy

podhŁopuszna

Duża wieś przy drodze wojewódzkiej nr 969 w kierunku Krościenka 10 km na wschód od Nowego Targu. Położona jest nad Dunajcem, wzdłuż potoku Łopuszanka w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Niektóre jej osiedla przytuliły się wysoko zboczy Gorców, z dala od wsi, z cudownym widokiem na Tatry.

 

 

Czytaj więcej: Podhalańskich wycieczek ciąg dalszy