Reklama

Paski i zapaski

LowiczParafrazując poetę (Majakowski): „mówimy Łowicz, a w domyśle pasiak”. Ja dodałabym jeszcze: procesja na Boże Ciało (w tym roku 7 czerwca). Ale mnie Łowicz kojarzy się przede wszystkim z Księstwem Łowickim. Za chwilę powiem, dlaczego.

Czytaj więcej: Paski i zapaski

Z browarem w tle

Zywiec1Żywiec. Nazwa tej urokliwej miejscowości na Śląsku wywodzi się prawdopodobnie od staropolskiego określenia żywego inwentarza, na co wskazywać może głowa byka w herbie. Faktem historycznym jest, że te okolice niegdyś słynęły z bydła, owiec i trzody oraz ich uboju. Według legendy natomiast złapano pod miastem żywego żubra i ofiarowano go księciu oświęcimskiemu, który w zamian nadał miastu herb z głową – no właśnie: żubra czy byka? - na niebieskim polu.Czytaj więcej: Z browarem w tle

Brama do Puszczy Białowieskiej

HajnowkaHajnówka - ważny ośrodek turystyczny z sławną kolejką wąskotorową, ośrodek mniejszości białoruskiej (Muzeum Kultury Białoruskiej), którzy według danych spisu powszechnego z 2007 r. stanowią w Hajnówce 26,41% mieszkańców (od 2007 roku w gminie wprowadzono jako pomocniczy język białoruski). Okolice miejscowości to rozległa równina pokryta lasami, łąkami i polami, przez miasto przepływa rzeczka Leśna Prawa zwana przez tubylców niebezpodstawnie „Śmierdziuszką” (dopływ Bugu).

Czytaj więcej: Brama do Puszczy Białowieskiej

Zabytkowy park

Park Oliwski1Gdzieś w połowie XII wieku pojawiła się na Pomorzu Gdańskim postać Sobiesława – Pierwszego lub Gdańskiego, spotyka się też formę Subisław - o którym jest wzmianka w Kronice oliwskiej spisanej w połowie XIV wieku. Kim był ród Sobiesławiców dokładnie nie wiadomo. Jest prawdopodobne, że zaczął się od polskich możnowładców, który otrzymał tutaj nadania ziemskie po podboju Pomorza Gdańskiego przez Bolesława Krzywoustego. Historycy przyjmują, że Sobiesław I sprawował funkcję namiestnika gdańskiego.

Czytaj więcej: Zabytkowy park

Na skraju miasta

KabatyNo i nareszcie robi się wiosna! Zaczyna się chcieć... po pierwsze wyjść na dwór. Choćby niedaleko. Dokąd?

Zacznijmy od Warszawy.

Kabaty - część Ursynowa, położona tuż przy Lesie Kabackim, wzdłuż alei Komisji Edukacji Narodowej, ul. Rosoła i ul. Stryjeńskich. Dziś nowoczesne bloki, osiedlowy plac z fontanną... Niegdyś wieś położona na pociętej jarami skarpie dawnego brzegu Wisły.

Czytaj więcej: Na skraju miasta