Reklama

Augustowskie rejsy

ZeglugaAugustowska2013Żegluga Augustowska zaprasza latem na rejsy statkami białej floty, trwające od półtorej do trzech godzin. Proponowane są dwie trasy: Port - rzeka Netta - jez. Necko - rzeka Klonownica - jez. Białe - śluza w Przewięzi - jez. Studzieniczne - Port oraz Port - rzeka Netta- jez. Necko - jez. Rospuda - Port.

W lipcu i sierpniu oprócz zwykłych rejsów będą też nocne, połączone z koncertami. 12.07 i 2.08 zagra zespół Tune, 5.07 i 9.08 - De Nuevo, 19.07 oraz 16.08 - AtmAsfera i wreszcie 26.07 i 23.08 duet gitarowy Żukowska - Korycki.

Podczas dziennych rejsów pokładu statku będzie można przyjrzeć się, jak działa wyciąg nart wodnych w Augustowie. Na pierwszej z wymienionych tras pokonamy najkrótszą, podobno, żeglowną rzekę, Klonownicę, nazywaną też Cichą Rzeczką. Niewątpliwą atrakcją jest pokonanie śluzy - różnica poziomu wód po obu jej stronach wynosi 0,86 m. Uczestnicy popołudniowych rejsów (godz. 16.00) będą mieli 20-minutową przerwę na zwiedzenie malowniczo położonego na półwyspie sanktuarium w Studzienicznej, które odwiedził w 1999 roku papież Jan Paweł II.

Druga trasa wiedzie na jezioro Ropspuda, pokonując biegnący przez miasto Kanał Augustowski, zaprojektowany przez Ignacego Prądzyńskiego. Armator zapewnia atrakcję w postaci przepłynięcia kilometrowego odcinka z prędkością ok. 30 km/godz. obsługującym tę trasę katamaranem Swoboda. Dzieciaki z pewnością będą zachwycone, gdyż jest ona zbliżona do osiągów wodolotów. Nam wydobywa się z głębi piersi westchnienie: Biedne ptaki i zwierzęta wodne...

Tak czy inaczej, rejsy statkami będą miłym urozmaiceniem wypoczynku w Augustowie.

Zdjęcie: Żegluga Augustowska

Gdzie szukać:

Port Żeglugi Augustowskiej (przy dworcu PKP), ul. 29 listopada 7, Augustów, woj. podlaskie