Reklama

Kalwaria Pakoska po renowacji

Pakosc-kalwariaDzisiaj jutro odbędzie się otwarcie Parku Kulturowego ,,Kalwaria Pakoska". Prace zostały wykonane z funduszy unijnych, a objęły m.in. renowację 12 kaplic znajdujących się na jego terenie. Wybudowano też parkingi, sanitariaty, oświetlone ciągi piesze, zagospodarowano tereny zielone wokół kapliczek.

Kalwaria Pakoska to zespół 24 kaplic pasyjnych oraz klasztor franciszkanów pw. św. Bonawentury, nazywana Kujawską Jerozolimą. Ufundowana w 1628, jest drugim tego typu zespołem sakralnym po Kalwarii Zebrzydowskiej, powstałym na ziemiach polskich. W 1671 sprowadzono tu relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Wiosną 1628 roku pakoski proboszcz, ks. Wojciech Kęsicki, prowadził na Kalwarii inauguracyjną Drogę Krzyżową. Blisko czterokilometrowa trasa wiodła groblami wśród bagien Noteci od wysokiego brzegu rzeki brzegu rzeki na Rybitwach po Ludkowską Górę. Początkowo stacje kalwaryjskie wyznaczały krzyże. Obecnie Kalwaria podzielona jest na dwie drogi procesyjne: Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową.Pakosc-klasztor

Jeśli tutaj traficie, warto wiedzieć, iż Pakość położona jest na Szlaku Piastowskim, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Prowadzi z Poznania przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Kościelec Kujawski, Pakość, Barcin, Lubostroń, Żnin, Wenecję, Biskupin, Gąsawę, Marcinkowo Górne, Rogowo, Gniezno, Giecz z powrotem do Poznania.

Zdjęcia: commons.wikimedia.org, www.polskiekrajobrazy.pl

Gdzie szukać:

Kalwaria Pakoska, ul. Barcińska 60, Pakość, pow. inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie