Reklama

Wąskotorówką do magnolii

Rogow-waskotorowkaJutro zaczyna kolejny sezon Kolej Wąskotorowa w Rogowie. Zabytkowe pociągi kursować będą do końca września w każdą niedzielę od godz. 11.00 wahadłowo co 80 minut. Po dojeździe do Jeżowa można od razu wrócić do Rogowa albo pozostać do kolejnego odjazdu (Wykupiony bilet jest ważny na powrót dowolnym pociągiem). W międzyczasie można pospacerować lub posilić się miejscową kiełbaską bądź kaszanką pieczoną na ognisku, które w dniach turystycznych płonie cały czas.

Gdy zostaną wyremontowane tory do Białej Rawskiej, będzie to najdłuższa, licząca 49 kilometrów linia wąskotorowa w Polsce.

Kolej łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została włączona do Polskich Kolei Państwowych, w ramach których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy podjęto decyzję o jej likwidacji.Rogow-magnolia-gwiazdzista

Największa jest stacja w Rogowie, gdzie znajduje się też całe zaplecze techniczne, warsztaty z parowozownią oraz ekspozycja zabytkowego taboru. Warto zwiedzić również do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej - Muzeum Lasu i Drewna. Zobaczymy ponad 250 okazów ptaków, ok. 50 ssaków i bogatą kolekcję poroży.

Jeśli znajdziecie się w tej miejscowości w maju koniecznie musicie zajrzeć do Rogowskiego Arboretum i Alpinarium. Na jego terenie znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium. Ale prawdziwym rarytasem są kwitnące o tej porze roku magnolie.

Zdjęcie: Szymon Skierski

Gdzie szukać:

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, ul. Dworcowa 37, Rogów, gm. Rogów, pow. brzeziński, woj. łódzkie