Reklama

Od drzewa do kociołka

Kozy-platanPlatan klonolistny z Polski zdobył zdobył drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2012. Wyprzedził go platan z Węgier, trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, a konkursie „startowało" 6 drzew.

Dwustuletnie drzewo o wysokości ok. 16 m i obwodzie pnia 4,82 m rośnie w miejscowości Kozy.

Platan zdobi centrum miejscowości; rośnie obok obecnie remontowanego dworu dawnych właścicieli miejscowych dóbr w parku wpisanym na listę zabytków przyrody. Park powstawał między rokiem 1749 a 1836, kiedy założono tu ogród i wprowadzono uporządkowane nasadzenia. W trosce o rośliny sprowadzano 12-15 letnie sadzonki ze względu na ich większą odporność na mrozy. Platan prawdopodobnie wysadzony został z kilku zrośniętych ze sobą sadzonek i dlatego konary rozłożyły się równomiernie dookoła.

Gmina Kozy składa się z jednej wsi, najliczniej zamieszkanej w Polsce. Leży u stóp gór Beskidu Małego, od zachodu i południowego-zachodu granicząc z miastem Bielsko-Biała. Można zobaczyć tutaj kapliczkę św. Jana Nepomucena (ok. 1775 r.), wspomniany dwór hr. Czecza z krytą gontem barokową czworoboczną owczarnią z XVII w., neobarokową willę podmiejską z końca XIX w oraz kościół neoromańsko-neogotycki z początku XX wieku. W tutejszej parafii pw. Świętych Szymona do 1956 r. wikarym był Franciszek Macharski.

O Kozach może nam też przypominać potrawa, którą zaserwujemy znajomym w letni wieczór. Przygotowuje się ją w kociołku, który ostatnio coraz skuteczniej konkuruje z grillem.Kozy-duszonki

Do przygotowania duszonek potrzebujemy 3 kg małych młodych ziemniaków, do 1/2 kg wędzonej słoniny, 4 duże cebule, 5 sporych liści kapusty, trochę smalcu, sól i pieprz. W wersji „na bogato" dodaje się wędzony boczek, kiełbasę i włoszczyznę. Produkty kroimy w plastry, jarzyny możemy zetrzeć na grubej tarce. Kociołek wykładamy umytymi i wysuszonymi liśćmi kapusty, na dno kładziemy trochę smalcu (lub skórkę z boczku czy słoniny), dalej warstwami pozostałe składniki, przy czym każdą warstwę ziemniaków posypujemy solą i pieprzem. Ziemniaki mają się też znaleźć na wierzchu. Całość ugniatamy, przykrywamy szczelnie liśćmi kapusty i zamykamy kociołek. Potrawa powinna się dusić na równym ogniu do półtorej godziny.

Duszonki to tradycyjna potrawa śląska, znana też jako: prażonki, duszaki, damfoki czy duszki.

Zdjęcia: www.klubgaja.pl, groszowicewedkarstwo.files.wordpress.com

Gdzie szukać:

Kozy, gm. Kozy, woj. śląskie