Reklama

W ogrodach Branickich

BialystokParkBranickich-pawilonPark o powierzchni 10 hektarów przy Pałacu Branickich to jedna z białostockich wizytówek. Dawną świetność odzyskał w 2011 r. po gruntownej rewitalizacji. Zakres prac obejmował budowę infrastruktury technicznej, w tym systemu nawadniania, całkowitą wymianę nawierzchni na żwirową, generalny remont istniejącego muru oporowego z częściową przebudową oraz odtworzenie czterech fontann, sześciu kamiennych ławek i prawie 280 mb kamiennej balustrady okalającej ogród od strony kanału.

Największym wyzwaniem było odtworzenie Pawilonu pod Orłem. Wzniesiona w latach 30. XVIII w. altana w pierwszym etapie kształtowania przez Jana Klemensa Branickiego pałacowego założenia ogrodowego pełniła rolę woliery. Projekt rekonstrukcji powstał na podstawie zachowanej ikonografii z epoki i opisów z inwentarza spisanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego w latach 1771-1772. Lekka, drewniana konstrukcja ogrodowej budowli, osadzona została na stalowym stelażu i zamknięta ażurową kopułą. Zdobią ją złocone elementy rzeźbiarskie.BialystokParkBranickich

Gdy wreszcie zawita wiosna w salonie ogrodowym Ogrodu Branickich pojawią się narcyzy, hiacynty i prymulki. W czerwcu zostaną wymienione na letnie gatunki kwiatów, bowiem projekt rewitalizacji przewiduje dwukrotne nasadzenia w każdym sezonie.

Założenie pałacowo-ogrodowe w Białymstoku sięga XVI w., jednak okres największej świetności wiąże się z hetmanem wielkim koronnym Janem Klemensem Branickim, który przez pięćdziesiąt lat (1721-1771) rozbudowywał i upiększał rezydencję. Musiała odznaczać dużymi walorami artystycznymi skoro ówcześni podróżnicy określali ją mianem Polskiego Wersalu.

Ogród Branickich otwarty jest codziennie przez cały rok, a od 1 kwietnia do 30 września od 6.00 do 24.00.

Zdjęcia: piekne-nieznane.blogspot.com

Gdzie szukać:

Jana Kilińskiego 1, Białystok, pow. białostocki, woj, podlaskie