Reklama

Galicyjski Rynek

SanokGalicyjskiRynekPod tą nazwą kryje się najnowsza i najbardziej prestiżowa realizacja w skali europejskiego muzealnictwa skansenowego ostatnich lat. Na terenie Parku Etnograficznego w Sanoku zrekonstruowano centrum galicyjskiego miasteczka. Wokół czworokątnego rynku mieści się 29 obiektów, w tym 26 drewnianych. Zobaczymy karczmę z kręgielnią, pocztę, urząd gminy, aptekę, remizę strażacką, sklep kolonialny, trafikę, domy żydowskie oraz warsztaty: stolarski, zegarmistrzowski, fryzjerski, krawiecki, szewski, piekarski i fotograficzny. Są tu też całkiem współczesne pokoje gościnne.

Zabudowę podkarpackich miasteczek reprezentują m.in. repliki domów z Dębowca, Jaślisk, Sanoka, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy, Rybotycz, Sokołowa, Brzozowa i Starej Wsi oraz tradycyjne obiekty z Ustrzyk Dolnych, w tym dom żydowski i remiza z Golcowej.

Każdy obiekt został wyposażony w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy oraz wypoczynku dawnych mieszkańców.

W kwietniu skansen czynny jest od 9.00 do 16.00, następnie do września od 8.00 do 18.00 (zwiedzanie trwa do godz. 20.00).

Zdjęcie: pl.wikipedia.org


Gdzie szukać:

Muzeum Budownictwa Ludowego, Park Etnograficzny, ul. Rybickiego 3, Sanok, pow. sanocki, woj. podkarpackie

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.