Reklama

Parowozem na Parowozjadę

WolsztynParowozowniaW Wolsztynie już 27 kwietnia startuje jubileuszowa XX Parada Parowozów. Imponujących maszyn będzie co najmniej 20, a imprezę uświetni m.in. Oceana, wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer". Oprócz polskich zobaczymy parowozy z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji.

Interesująco zapowiada się rywalizacja maszynistów w teście sprawnościowym. Każdy uczestnik prowadząc parowóz musi wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody z postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.

Na Paradę można będzie dojechać pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz; trasa: Poznań Główny – Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn – Grodzisk Wielkopolski – Poznań Główny.

Parowozownia istnieje już 106 lat, a rocznie odwiedza ją ok. 12 000 turystów. Obecnie jest jedynym obiektem na świecie, z którego maszyny wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich; Ol-49 pięć dni w tygodniu kursują między Poznaniem, a Wolsztynem. Natomiast w weekendy prowadzą pociągi turystyczne.

Zdjęcie: www.parowozowniawolsztyn.pl

Gdzie szukać:

ul. Fabryczna 1, Wolsztyn, pow. wolsztyński, woj. wielkopolskie