Reklama

Kopalnia na jesień

ZlotyStok1Jesień i zima to w naszym kraju czas nie sprzyjający turystyce. Tym bardziej warto zapamiętać miejsca warte zwiedzenia, gdy znajdziemy się w pobliżu.

Proponujemy wstąpienie do Złotego Stoku, który jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Prace w kopalni były prowadzone przez 1000 lat. Wydobycie zakończono w 1961 roku, a dziś czynna jest tam podziemna trasa turystyczna.


Wit Stwosz w Złotym StokuZlotyStok2

Podziemne chodniki w Kopalni Złota liczą 320 km, choć oczywiście przygotowany dla turystów jest tylko niewielki ich fragment 1,5 km. Z pewnością jednak nikt nie spodziewa się, oprócz informacji o dawnym górnictwie czekają opowieści o ludziach związanych z kopalnią: Wicie Stwoszu, Napoleonie i Kolumbie... Napiszemy o ich związkach z tym miejscem oddzielnie.

Spotkanie z ZlotyStok3gnomem, średniowiecznym górnikiem czy alchemikiem w jego pracowni zainteresuje nie tylko dzieci. Podobnie zresztą, jak przemieszczenie się na niższą kondygnację nie schodami lecz zjeżdżalnią.

Oprócz standardowego zwiedzania część chodników Sztolni Gertruda możemy zobaczyć płynąc 16-osobową łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny spływ odbywa się na odcinku ok. 200 metrów. Warto też zobaczyć wystawę minerałów. Młodszych turystów zainteresuje odlewanie pamiątkowych sztabek, wybijanie monet oraz pokaz czerpania papieru.


Pomysł na zwiedzanie

Dla grup proponowane jest zwiedzanie z fabułą. Proponowane są następujące konkurencje: gra zespołowa Labirynt, Płukanie złota, Laboratorium szalonego alchemika, W świecie minerałów, Wspinaczka, W pajęczej sieci, Strzelanie z łuku, Narzędziownia Maxa Winklera i Puzzle.

Największą jednak atrakcją kopalni jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Głęboko pod ziemią, w małej komorze, strumień z hukiem spada z wysokości 8 m tuż przed odwiedzającymi, pryskając na nich wodnym pyłem.


Zdjęcia: Polska Bliżej


Gdzie szukać:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku, ul. Złota 7, Złoty Stok, gm. Złoty Stok, pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie