Reklama

Wielka Wojna

KrzywoplotyJuż jutro miłośnicy rekonstrukcji historycznych znajdą coś dla siebie. W Krzywopłotach odbędzie się I Piknik Historyczny „Jura 1914” z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz I Rodzinny Festyn Strażacki „U św. Floriana za piecem".

Na pikniku będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje wojskowe walczące po obu stronach frontu podczas Wielkiej Wojny na ziemiach Królestwa Polskiego i Galicji. Odbędzie się także prezentacja stacjonarnych dioram, na których grupy zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z tamtego okresu oraz tzw. gawrę, czyli schron-ziemiankę.

Nie zabraknie też przysmaków z kuchni polowej.

Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem na tutejszych polach między 14 a 17 listopada 1914 r. rozegrała się "Bitwa pod Krzywopłotami".

Smakosze odwiedzający piknik powinni też wstąpić do jednego ze sklepów firmowych piekarni „Patrycja & Paweł”, które mieszczą się w Kluczach, Olkuszu i Zawierciu. Nie dość, że kupią tam tradycyjne pieczywo, to jeszcze czeka na nich Sernik Jurajski, laureat pierwszego miejsca w kategorii Tradycyjne Smakołyki, przyznanego na 8. Małopolskim Festiwalu Smaku.

Gdzie szukać:

Krzywopłoty, gm. Klucze, pow. woj. powiat: olkuski, woj. małopolskie