Reklama

Koła w ruch

parowozjada2012Podczas tegorocznej Parowozjady w Chabówce będzie obchodził uroczyście swoje setne urodziny najstarszy czynny parowóz w Polsce - Ol12. Dostojna „Oelka” wystąpi w roli głównej podczas parady parowozów i pokazu składów historycznych oraz w wieczornym pokazie iluminacji w scenografii lodowych fontann. Oprócz lokomotywy-jubilatki w Chabówce zobaczymy także parowozy Ty2-911, TKt48-191, TKh49-1, Ol49 oraz parowóz z Czech 534.0432 (po raz pierwszy w Chabówce) i parowóz 464.001 z Prievidzy na Słowacji.

W programie pierwszego dnia znajdzie się m.in. cykl koncertów „Jubileuszowa podróż po Europie” z udziałem aktorów teatrów muzycznych Roma, Buffo i Komedia oraz show dla dzieci „PanYapa”.

Chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i poznać dawne techniki napraw taboru oraz obejrzeć pokaz obrządzania parowozów.
Drugiego dnia Parowozjady odbędą się pokazy niezwykłej siły strongmanów w przeciąganiu wagonów, będzie można też skorzystać z przejażdżki w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie.

Dla miłośników podróży retro zostaną uruchomione historyczne składy pociągów wokół Chabówki m.in. w sobotę do Dobrej koło Limanowej, Nowego Targu i Rabki, a w niedzielę dwa pociągi do Mszany Dolnej.

Zdjęcie: parowozowniawolsztyn.pl

Gdzie szukać:

Chabówka, gm. Rabka-Zdrój, pow. nowotarski, woj. małopolskie