Reklama

Kultura i wino

karpackie-klimaty-2Od piątku do niedzieli w Krośnie zabrzmi muzyka, popłynie wino za sprawą Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty i Festiwalu Win Węgierskich.

Karpackie Klimaty zgromadzą artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy, Czech i Węgier. Na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła zaprezentują się działające w mieście i regionie huty, zakłady i pracownie artystyczne; będzie można też spróbować dmuchania szkła. Znajdzie się też tutaj wystawa poświęcona węgierskiemu winiarstwu, połączona z degustacjami.

Z kolei na Rynku będzie można spróbować regionalnych wędlin, serów i innych smakowitości z Polski oraz Węgier. Tradycyjnie już mieszkańcy Krosna i turyści wybiorą także swój Ulubiony Chleb. Na Karpackich Klimatach można posmakować niespotykanych gdzie indziej przysmaków, jak zalewajka na maślance, pierogi z mąki gryczanej okarpackie-klimaty-4maszczone skwarkami, proziaki, gomółki, gołąbki bieszczadzkie, fuczki i wiele innych. Znajdziemy tu także przeróżnych kształtów wiklinowe koszyki, kwiaty ze skóry, drewnianą biżuterię i zabawki, rzeźby, ręcznie malowane koszulki, ikony, bieszczadzkie biesy i anioły, ceramikę, koronki, kilimy.

Będąc w Krośnie warto wdrapać się na wieżę dzwonnicy farnej po to, by z wysokości 38 metrów podziwiać piękny Rynek, Starówkę, a także panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej strony i Beskid Niski z Cergową z drugiej. Prawdziwą atrakcją wieży jest zabytkowy, osadzony pośród dwóch innych, dzwon Urban. Cechujący się niezwykłą, czystą i unikalną dla tej wielkości dzwonów barwą Urban jest trzecim pod względem wagi i rozmiarów dzwonem historycznym w Polsce.

Zdjęcia: www.polskainfo.pl

Gdzie szukać:

Krosno, pow. krośnieński, woj. podkarpackie