Reklama

Na tropie Bachusików

ZielonaGora1Zielona Góra wzorem Wrocławia ma miniaturowe, zabawne posążki. Są to Bachusiki, z których każdy coś przedstawia i ma inną historię. Pierwsze cztery figurki ufundowało miasto. Kolejne pochodzą już z prywatnych funduszy, a lista chętnych do ufundowania kolejnego Bachusika jest bardzo długa.

Pierwszy, Śpioch, zasnął pod szybą na Rynku, tuż obok kolorowych kramów a jego brat, Ciekawek, obserwuje go z niedowierzaniem i pokazuje ręką, gdzie się ukrył. Pędzibeczek stara się wepchnąć beczkę wina do Ratusza, Odpadek wspina się z dzbankiem w ręce po ścianie Wieży Głodowej. Clubikus ukrył się pod schodami Klubu Pinacolada przy Starym Rynku, Nieruchomek zaś usadowił się na kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego. Palmix z kielichem w dłoni balansuje na krawędzi fontanny przed Pamiarnią. Nie byle jaka to fontanna, gdyż zdobi ją kamienna kula ziemska, która latem obraca się pod ZielonaGora2wpływem wody.

Warto poszukać w mieście Bachusików, szczególnie że często znajdują się obok wartych uwagi zabytków, czasem niewielkich, ale tak efektownych, jak ujęcie wody widoczne na zdjęciu. Za nim widać Transportikusa ufundowanego przez firmę spedycyjną Francepol.

Zdjęcie: Alicja Skowrońska, www.klub.senior.pl

Gdzie szukać:

Zielona Góra, pow. zielonogórski, woj. lubuskie