Reklama

Napoleon w Gwiezdnych Wojnach

Witaszyce2W Witaszycach, dzięki staraniom właściciela pałacu, powstały dwa unikatowe w skali Polski muzea: Wojen Napoleońskich oraz Gwiezdnych Wojen. Mieszczą się w XIX-wiecznym dworze.

W salach wystawowych prezentowana jest kolekcja ponad 10 000 figurek żołnierzy, prezentujących wszystkie walczące w wojnach napoleońskich strony i formacje. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 figur) i Waterloo (4000 figur).
Zobaczyć można także broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.

Muzeum jest częścią Szlaku Napoleońskiego Południowej Wielkopolski.Witaszyce1

Stars Wars opanowały piwnice dworku. Można zobaczyć tu wystawy i scenki rodzajowe z odległej galaktyki. Znajdziemy przedmioty kolekcjonerskie, zdjęcia z autografami oraz gwiezdne zabawki i gadżety. Poszczególne sale przedstawiają epizody z filmów. Jest więc dom Larsów z Tatooine, zgniatarka śmieci z Gwiazdy, pokład statku kosmicznego oraz jaskinia łowców nagród. W jednej z sal znajduje się ekspozycja bitwy o Geonosis. Na półkach stoją figurki klonów i rycerzy Jedi a w głębi na piasku do boju „maszerują” żołnierze Republiki i droidy Konfederacji.


Zdjęcia: www.gwiezdne-wojny.pl, archiwum


Gdzie szukać:

al. Wolności 35, Witaszyce, gm. Jarocin, pow. jarociński, woj, wielkopolskie