Reklama

Rozrywkowa kukurydza

labiryntParkmaniaNiedaleko Gdańska na amatorów przygód czeka olbrzymi żaglowiec, w którym ukryty jest ogromny skarb. Na drodze do skarbów trzeba pokonać liczne przeszkody, a wśród nich kukurydziany labirynt. Rośliny zajmują powierzchnię ponad 2,5 ha, a łączna długość wszystkich ścieżek wynosi około 4,5 km. Wzór w kształcie żaglowca zaprojektował Adrian Fisher, Brytyjczyk, który w latach 90. stworzył pierwszy taki labirynt.
Na terenie obozu piratów zbudowano też dla młodszych labirynty: ze słomy, linowy, góra-dół oraz labirynt "matematyka w kolorach".

Świat Labiryntów - Zaginiony Skarb Piratów nie jest jedyny w Polsce. Od 2007 roku bowiem na terenie należącym do pałacu w Kurozwękach powstają labirynty "tematyczne". Układ ścieżek, co roku inny, przedstawiał i postać Chopina, i Koziołka Matołka - ten był w 2009 r. największy na świecie. W tym roku labirynt przedstawia bizona w wiosce indiańskiej i jest największym, jaki został stworzony do tej pory w Kurozwękach. Na jego końcu jest przejście do labiryntu w słonecznikach, przedstawiającego napis Kurozwęki.labiryntKurozweki

Najlepiej gubić się w kukurydzianych labiryntach od połowy sierpnia, gdy rośliny osiągają do dwóch metrów wysokości. Ale uwaga: w związku z tym dzieci mogą wchodzić do labiryntu tylko pod opieką rodziców.

Labirynty są dostępne do końca września, wówczas wkracza szara rzeczywistość, a raczej kombajn. Po żniwach z kukurydzy powstaje pasza dla zwierząt.

Zdjęcia: www.parkmania.pl, ww.kielce.gazeta.pl

Gdzie szukać:

Bliziny, gm. Przywidz, pow. gdański, woj. pomorskie

Kurozwęki, gm. Staszów, pow. staszowski, woj. świętokrzyskie