Reklama

Pod Grzybkiem

CiechocinekCiechocinek jest jednym z największych i jednocześnie bardzo znanym uzdrowiskiem.

Udokumentowana historia źródeł solankowych sięga XIII wieku, kiedy to książę Konrad I Mazowiecki przekazał w wieczną dzierżawę sprowadzonemu przez siebie Zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie soli w zamian za świadczenie deputatów solnych dworom księcia i biskupa. W XIX wieku powstały zaś trzy tężnie, a w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Z solankowych kąpieli skorzystało wtedy... 120 osób.


Inwestycja w solankę

Kiedy po I rozbiorze Polski Wieliczka i Bochnia, miejscowości bogate w złoża soli, znalazły się pod zaborem austriackim, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był prawą ręką Ministra Skarbu Królestwa Polskiego, księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, powstał projekt pozyskiwania soli ze źródeł solankowych w awno noSłońsku i Ciechocinku.

W XIX wieku w Warszawie powołano "Komitet Dla Obmyślenia Środków Wzniesienia Zakładu Wód Mineralnych w Ciechocinku". Budowane są domy, wille i pensjonaty dla coraz liczniej przyjeżdżających kuracjuszy. Duże znaczenie ma budowa bocznicy kolejowej od linii warszawsko-bydgoskiej, która ułatwia dotarcie do miejscowości oraz ujęcia wody w miejscowości Kuczek i doprowadzenie jej wodociągiem do Ciechocinka.

Po zakończeniu I wojny światowej uzdrowisko zostało przejęte przez Rząd Polski. Odbudowywano i uruchomiano zniszczone urządzenia lecznicze, powstawały nowe pensjonaty oraz Park Zdrowia na terenie między tężniami, składający się z basenu termalnosolankowego, Ogródka Jordanowskiego i boiska sportowego. Projekt przywrócenia w tym miejscu basenu i wybudowania hotelu zgłosił nie tak dawno nowy, prywatny właściciel terenu.Ciechocinek1

Wróćmy jednak do historii. W latach 30. XX w. Ciechocinek przeobraził się w miasto-ogród, w dużej mierze za sprawą architekta zieleni, Zygmunta Hellwiga, twórcy ciechocińskich dywanów kwiatowych, zegara kwiatowego, parków i skwerów.

Po wybuchu II wojny światowej był to jeden wielki szpital wojskowy dla Niemców; uzdrowisko dostępne było wyłącznie dla obywateli niemieckich.

Od 1950 roku reaktywowane uzdrowisko rozpoczęto całoroczną działalność leczniczą.


Ciechocińskie atrakcje

W ciągu ostatnich kilku lat prowadzona jest w Ciechocinku rewitalizacja parków, powstają nowe fontanny i planowane są kolejne. Najnowszą atrakcją jest duża fontanna na Parterach Hellwiga, szczególnie atrakcyjna po zmroku, gdyż wyposażona w podświetlane dysze o różnej wysokości i różnym strumieniu wody.

Oczywiście największą atrakcją są trzy ogromne tężnie, będące unikatową i największą w Europie konstrukcją drewnianą do odparowywania wody z solanki. Ich podstawę stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczona jest świerkowo-sosnową konstrukcja wypełniona tarniną, po której spływa solanka. Wysokość tężni: 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. Solanka pompowana jest ze źródła nr 11 i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Pod wpływem wiatru i ciepła intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat. Źródło zobaczyć może każdy, gdyż jest nim fontanna o nazwie "Grzybek".

Warto wejść na taras widCiechocinek2okowy na szczycie tężni (czynny tylko sezonowo), skąd rozpościera się widok na miasto.
Wyjątkowym na skalę światową zespołem obiektów zabytkowych jest Warzelnia Soli, produkująca od przeszło 170 lat sól spożywczą oraz jej pochodne: Ciechociński Szlam leczniczy i Ług leczniczy.

Od tężni dzieli ją zaledwie 1300 m, a przejść można częścią Traktu Solnego biegnącego po wale przeciwpowodziowym.

W muzeum znajdującym się w niewykorzystywanej do produkcji części warzelni zobaczymy eksponaty związanie z warzelnictwem oraz powstaniem i rozwojem działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Warto zwrócić uwagę na aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera.

Koniecznie trzeba też zobaczyć słynne dywany kwiatowe i zegar słoneczny.

Hanna Czerska


Zdjęcia: www.garnek.pl, www.fmix.pl, www.pokojeciechocinek.pl


Gdzie szukać:

Ciechocinek, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie


JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.