Reklama

Suka biłgorajska

JarmarkJagiellonski2012W weekend od 17 do 19 sierpnia odbędzie się na lubelskim Starym Mieście doroczny Jarmark Jagielloński. Wezmą w nim udział twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Kolorowe stragany wypełnią tradycyjne wyroby rzemieślnicze i rękodzieło. Znajdziemy tu gliniane dzbany, donice, durszlaki, rzeźbę oraz malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, bednarzy, plecionkarzy, koronkę klockową, haft łowicki, ludowe zabawki czy swojskie jadło. Odbędą się też koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, sztuki teatralne, pokazy filmowe. W orszaku mieszczan, kuglarzy, rzemieślników i muzyków pojawi się dwumetrowej wysokości kura.

Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatachmalowania na szkle, garncarskich, tkackich, uczących wycinanek oraz wyplatania ze słomy, wikliny i rogożyny. Wśród owych warsztatów wielu z pewnością zainteresuje pokaz gry na suca biłgorajskiej. To jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. Dźwięk z instrumentu trzymanego pionowo wydobywa się przez skracanie i dotykanie strun paznokciami.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.

Zdjęcie: jarmarkjagiellonski.pl

Gdzie szukać:

Stare Miasto, Lublin, woj. lubelskie