Reklama

Na narty!

wyciag-nart-wodnych

Chwilowe, choć mamy nadzieje, że nie ostatnie upały, kierują nasze myśli ku wodzie. Warto więc wspomnieć, że w Polsce jest do dyspozycji kilka elektrycznych wyciągów linowych nart wodnych. Urządzenia działają w: Szczecinku - pętla 1100 m, Ostródzie - 800 m, Lublinie nad jez. Zemborzyckim - 760 m, w Augustowie - 740 m i WakePark Żukowo - 350 m.

Narciarstwo wodne to sport wynaleziony w Lake City w stanie Minnesota (USA) w 1922 roku przez Ralpha Samuelsona. Już w 1946 w Szwajcarii utworzono Światową Federację Nart Wodnych, która od 1953 roku co dwa lata przeprowadza Mistrzostwa Świata. Mistrzostwa Europy organizuje europejska grupa Światowej Federacji co roku. W roku 1967 Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał narty wodne za sport olimpijski.

W Polsce można było zobaczyć pierwszych narciarzy wodnych na śląskich jeziorach Pogoria i Dzierżno, w Augustowie, Szczecinie i na jeziorze Zegrze koło Warszawy. Niebawem też na Dzierżnie, staraniem narciarzy z klubu Zefir Bytom, powstała pierwsza skocznia.

Zdjęcie: kartuzy.naszemiasto.pl