Reklama

Zaczęło się od węgla i stali

Parada Schumana 2Każdego roku na początku maja z placu Zamkowego w Warszawie wyrusza Parada Schumana, a Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat zamieniają się w miejsce integracji i edukacji europejskiej.
Parada jest świętem z okazji „urodzin Europy” i jedną z form promowania przez Fundację im. Roberta Schumana idei integracji i edukacji europejskiej, aktywizacji społecznej obywateli, wreszcie promowania wartości demokratycznych i obywatelskich oraz dzielenia się polskimi doświadczeniami z procesu integracji europejskiej oraz transformacji społeczno-polityczno-gospodarczej.

Parada co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy i całej Polski, także gości z innych krajów nie tylko tych należących do UE.

Roberta Schumana, francuskiego polityka z połowy ubiegłego wieku, uważa się za ojca współczesnej Europy. W tym kontekście warto przypomnieć, że pierwszym wcieleniem idei wspólnej Europy była Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Jej pomysłodawcą był właśnie Robert Schuman, a inspiracją – być może – losy jego rodziny. Mianowicie rodzice pochodzili z Lotaryngii, a gdy ta została włączona do Niemiec, ludność francuska musiała wybrać pomiędzy obywatelstwem niemieckim lub emigracją do Francji. Rodzice Schumana wybrali Luksemburg i tam on się urodził 29. czerwca 1886 r. Wkrótce rodzice jednak powrócili do Lotaryngii i Robert Schuman ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

22 listopada 1918 r. do Lotaryngii wkroczyły wojska francuskie. Robert Schuman podjął działalność polityczną i w 1919 r. zdobył mandat do Zgromadzenia Narodowego Francji. Jako parlamentarzysta pracował do roku 1940, wówczas Rząd Vichy umieścił go w areszcie domowym, z którego po roku zdołał uciec i przyłączył się do ruchu oporu. Wkrótce po II wojnie światowej był dwukrotnie premierem, jednak krótko, a w latach 1948-1953 sprawował urząd ministra spraw zagranicznych Francji. Na tym stanowisku, współpracując z Jeanem Monnetem, ówcześnie francuskim komisarzem planu modernizacji, i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją i Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym oraz węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku – dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy. Jedno z pierwszych jej zdań brzmi: „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność”. Warto przypomnieć, że Robert Schuman był w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Parada Schumana odbywa się tradycyjnie w najbliższą sobotę po 9 maja, czyli po tzw. Dniu Europy, który w tym roku wypada 12 maja. W samo południe spod kościoła św. Anny wyruszy barwny korowód i przejdzie ulicami Warszawy. Równocześnie na placu Zamkowym i skwerze Hoovera otworzy swoje podwoje Miasteczko Europejskie. Na ok. 30 stoiskach zorganizowane zostaną quizy, konkursy, występy artystyczne oraz rozmowy z ekspertami na temat szeroko rozumianych spraw europejskich. Miasteczko będzie także okazją do spotkań i rozmów z obywatelami wielu państw UE. Swoje stoiska przygotują m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego oraz organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i uczelnie wyższe. Jak co roku dołączą do zabawy Szkolne Kluby Europejskie z różnych regionów Polski, przybędą też goście z zagranicy. Będzie kolorowo i tanecznie. Już po raz dziewiętnasty.


Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org


Gdzie szukać:

plac Zamkowy, Warszawa, woj. mazowieckie