Reklama

Widowisko w Sękowej

6 maja, wbitwa-pod-Gorlicami niedzielę, w Gorlicach i Sękowej będziemy mieli okazję uczestniczyć w Pikniku Historycznym, przypominającym bitwę pod Gorlicami z 1915 roku. Inscenizacja nawiązująca do tych wydarzeń rozpocznie się o godzinie 14.00 w Sękowej koło Gorlic.
W blisko godzinnym widowisku batalistycznym weźmie udział ok. 170 uczestników, reprezentujących 12 Grup Rekonstrukcji Historycznych z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Będą żołnierze w mundurach austro-węgierskich, pruskich i rosyjskich. Przybędzie piechota, artyleria i kawaleria. Poszczególne oddziały wsparte zostaną przez ich stanowiska ciężkich karabinów maszynowych, punkty łączności, punkty sanitarne i szpital polowy oraz oczywiście sztaby.

W trakcie trwania obchodów będzie można posilić się w bufecie, a wieczorem posłuchać koncertu.
Bitwa pod Gorlicami uchodzi za jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej i wpłynęła w istotny sposób na losy wojny. 2 maja, o godz. 6 rano, na odcinku ok. 32 km od Ciężkowic po Ropicę Ruską starło się ze sobą blisko 200 tys. żołnierzy. Połączone siły austro-węgierskie i niemieckie dysponowały znaczną przewagą liczebną oraz artyleryjską i Rosjanie zostali pokonani i zmuszeni do odwrotu. Po bitwie zostało na tym terenie blisko 90 cmentarzy.


Zdjęcie: www.dobroni.pl


Gdzie szukać:

Sękowa, pow. gorlicki, woj. małopolskie