Home
Gra miejska
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 18, lipiec 2012 17:43
W najbliższą sobotę w Bełchatowie będzie można wziąć udział w grze miejskiej. Zawodnicy będą mieć do wyboru trzy trasy.
Trasa rowerowa „Bełchatów jakiego nie znacie” liczy ok. 20 km i ma charakter edukacyjny. Jej fabuła oparta jest o różne konteksty związane z funkcjonowaniem miasta. Minimalna liczba zawodników w drużynie to dwie osoby; drużyna składająca się z osób niepełnoletnich musi mieć dorosłego opiekuna. Czas trwania gry: ok. 3,5 h.
Trasa „QR Code”, szybkościowa, oparta jest o znajomość topografii miasta i wykorzystanie technologii odczytywania kodów QR Code za pomocą telefonów komórkowych. Uczestnicy gry muszą zebrać jak największą liczbę kodów rozmieszczonych w centrum miasta. Drużyna musi składać się tylko z osób pełnoletnich. Czas trwania gry: 1,5 h.
Trasa „Adam i Ewa zniknęli!” jest oparta o historię miasta. Drużyny, rozwiązując zadania i zagadki na poszczególnych punktach, mają odgadnąć sprawę zniknięcia dwóch, bardzo ważnych dla Bełchatowa postaci. Drużyny mogą liczyć 2-5 osób; w przypadku uczestników poniżej 16 roku życia, konieczny jest dorosły opiekun. Czas trwania gry: ok 2,5 h.
Zdjęcie:miastapolski.blox.pl
Gdzie szukać:
Plac Narutowicza, Bełchatów, pow. bełchatowski, woj. łódzkie
Odyseja Historyczna
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 17, lipiec 2012 17:54
W dniach 20-22 lipca w Kutnie i pobliskim Leszczynku odbędzie się III Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych. Wezmą w nim udział m.in.: Zamojskie Bractwo Rycerskie, GRH Pro Antica - Legio XIIII Gemina Martia Victrix, Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej GRH Dywizjon Smok, GR Perkunas, Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Radomskiej - Pododdział Kolarzy Wojska Polskiego. Zobaczymy też Słowiańską Łódź Bojową „Dobrosławę”, podwodną łódź „Błotniak” i husarię z Grupy Walhalla. Uczestnicy rekonstruują różne epoki w dziejach historii świata.
Spotkanie na Orawie
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 16, lipiec 2012 16:56
Już w najbliższy czwartek w Jabłonce rozpoczyna się I Światowy Zjazd Orawian. Ma to być przede wszystkim spotkanie ludzi, którzy czują się związani z tym regionem, identyfikują się z nim i tutaj szukają swoich korzeni. Wezmą w nim udział nie tylko Orawianie mieszkający na Orawie, ale również ci, którzy w przeszłości z różnych względów musieli opuścić swoje rodzinne strony.
Światowy charakter imprezy podkreślają również zespoły ludowe, wśród których znajdą się nie tylko polskie, ale też przybyłe z Chicago.
I Światowy Zjazd Orawian zainteresuje jednak również turystów. Odbędą się bowiem warsztaty w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz w Babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi. W Jabłonce zobaczymy I Kiermasz Sztuki na Orawie, a Zjazd uświetni koncert Eleni.
Zjazd zakończy się 22 lipca.
Zdjęcie: galerie.jablonka.pl
Gdzie szukać:
Jabłonka, pow. nowotarski, woj. małopolskie
Gród nad Łyną
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 16, lipiec 2012 16:20
Nie będę odkrywcza, jeśli powiem, że lato kojarzy mi się z Mazurami, a te - to przede wszystkim Olsztyn, bo jest stolicą województwa, a także ważnym węzłem kolejowym i drogowym.
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy pełniący funkcję warmińskiego wójta krajowego Henryk von Luter w zakolu Łyny wzniósł drewniano-ziemną strażnicę i nazwał ją Grodem nad Łyną – Allenstein.
W knajpie u fryzjera
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 29, czerwiec 2012 09:16
W Kazimierzu Dolnym tradycja i kultura żydowska od niepamiętnych czasów odgrywały niebagatelną rolę: aż do II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła tu ok. połowę ludności. Toteż miejsce jest idealne do pielęgnacji pamiątek po tamtym zaginionym świecie i właśnie w Kazimierzu odbywa się co roku wiele imprez jemu poświęconych.
Podobnie i w tym roku. Był już koncert pieśni żydowskich, w dniach 10-14 odbędzie się Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Już siódmy. Pomysł na festiwal zrodził się stąd, iż od lat, regularnie, w każdą sobotę, w Knajpie U Fryzjera mają miejsce koncerty klezmerskie. Więc dlaczego nie zrobić międzynarodowego festiwalu? Postanowiono - zrobiono.
Paski i zapaski
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 04, czerwiec 2012 17:57
Parafrazując poetę (Majakowski): „mówimy Łowicz, a w domyśle pasiak”. Ja dodałabym jeszcze: procesja na Boże Ciało (w tym roku 7 czerwca). Ale mnie Łowicz kojarzy się przede wszystkim z Księstwem Łowickim. Za chwilę powiem, dlaczego.
Z browarem w tle
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, czerwiec 2012 07:16
Żywiec. Nazwa tej urokliwej miejscowości na Śląsku wywodzi się prawdopodobnie od staropolskiego określenia żywego inwentarza, na co wskazywać może głowa byka w herbie. Faktem historycznym jest, że te okolice niegdyś słynęły z bydła, owiec i trzody oraz ich uboju. Według legendy natomiast złapano pod miastem żywego żubra i ofiarowano go księciu oświęcimskiemu, który w zamian nadał miastu herb z głową – no właśnie: żubra czy byka? - na niebieskim polu.
Weekend piwosza
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 31, maj 2012 13:38
15 i 16 czerwca odbędzie się w Żywcu – jak zwykle na terenie Browaru Żywiec i Piwiarni Żywieckiej - Święto Piwa, czyli doroczny Festiwal Birofilia poświęcony tematyce piwnej oraz piwowarskiej. Oprócz Międzynarodowej Giełdy Birofiliów obejmuje Konkurs Piw Domowych, Konkurs Piw Rzemieślniczych oraz Konkurs Etykiet Piw Domowych. Na festiwalowym terenie jest tzw. Aleja Piw Świata prezentująca najciekawsze piwa zagraniczne. Swoje stoiska mają również polskie rzemieślnicze browary restauracyjne, piwowarzy domowi, sklepy specjalistyczne i organizacje piwowarskie. Giełda jest też dla kolekcjonerów okazją do sprzedaży, kupna lub zamiany akcesoriów piwnych: etykiet, butelek, kapsli, literatury, podstawek, kufli itp. W trakcie festiwalu organizowany jest pokaz warzenia piwa, palenia słodu, zwiedzanie browaru i muzeum. Oczywiście nie brak części rozrywkowej.
Zdjęcie: pl.wikipedia.org
Gdzie szukać:
ul. Browarna 88, Żywiec, pow. żywiecki, woj. śląskie