Home
Rycerskie zmagania
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 25, sierpień 2012 13:28
W pierwszy weekend września (1 i 2.09) w Krośnie Odrzańskim odbędzie się III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Udział zapowiedzieli członkowie dziewięciu bractw rycerskich z kilku polskich miast, w tym Chorągwi Kasztelanii Krośnieńskiej, Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh”, Bractwa Maltańskiego ze Szczecina, Bractwa Rycerskiego Ziemi Górowskiej, Bractwa Rycerskiego Ziemi Nadodrzańskiej oraz Bractwa Rycerskiego Miasta Żarki.
Turniejowi będzie towarzyszył średniowieczny jarmark, na którym kupimy naczynia gliniane, wiklinowe i drewniane, stylizowaną biżuterię, miód, świece, wino z winnicy Julia, piwo smakowe, a także naczynia ze szkła zdobione metalem, zioła, wyroby skórzane, torebki, sakiewki i wiele innych rzeczy. Staną też stoiska z pamiątkami krośnieńskimi i zamkowymi, będzie można skosztować potraw przygotowanych nad paleniskiem.
Nie zabraknie stoisk z bronią i niezbędnymi elementami obozowisk rycerskich. Przeprowadzone zostaną warsztaty garncarskie. Każdy będzie mógł dosiąść rumaka i odbyć przejażdżkę na jego grzebiecie - swoje konie przywiezie Stadnina Bronków.
Gościom turnieju czas będą umilać gry i zabawy plebejskie, zespoły muzyki dawnej Ęzibaba i Liarman, a także zespół tańca dawnego z Uniwersytetu Wrocławskiego. W sobotni wieczór zobaczymy też inscenizację historyczną „Bal u książęcej pary”.
Zdjęcie: cak-zamek.pl
Gdzie szukać:
Krosno Odrzańskie, pow. krosnieński, woj. lubuskie
Napoleon w Gwiezdnych Wojnach
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 23, sierpień 2012 10:22
W Witaszycach, dzięki staraniom właściciela pałacu, powstały dwa unikatowe w skali Polski muzea: Wojen Napoleońskich oraz Gwiezdnych Wojen. Mieszczą się w XIX-wiecznym dworze.
W salach wystawowych prezentowana jest kolekcja ponad 10 000 figurek żołnierzy, prezentujących wszystkie walczące w wojnach napoleońskich strony i formacje. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 figur) i Waterloo (4000 figur).
Zobaczyć można także broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.
Uroki kąpieli
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 23, sierpień 2012 09:07
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza 30 sierpnia na wystawę „W łazience pradziadków. Akcesoria toaletowe XIX-XX w.”.
Będzie można zobaczyć zabytkowe przedmioty stanowiących wyposażenie łazienki. W tym stare wanny miedziane, bojlery z paleniskami do ogrzewania wody, umywalki z porcelany i fajansu, dawne mydła i mydelniczki, przybory toaletowe oraz środki do pielęgnacji ciała.
Uzupełnieniem przedmiotów łazienkowych są gadżety i dawne katalogi reklamowe z ofertą dla klientów.
Zdjęcie: www.muzeum.bialystok.pl
Gdzie szukać:
Muzeum Wnętrz Pałacowych, Choroszcz, pow. białostocki, woj. podlaskie
Myśliwi ugoszczą
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 22, sierpień 2012 15:24
W niedzielę, 26 sierpnia, Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na kulinarną imprezę pod hasłem „Dobre, smaczne, bo lubuskie”.
Najlepsze swojskie potrawy serwować będą gospodynie, rodzinni wytwórcy, a także winiarze i miodziarze. Będziemy mogli spróbować rosołu z bażanta, combra jeleniego w grzybach, bigosu myśliwskiego, pieczonego dzika oraz wielu kanapek i sałatek.
Zdjęcie: lubuskie.pl
Gdzie szukać:
Ochla, ul. Muzealna 5, gm. Zielona Góra, pow. zielonogórski, woj. lubuskie
Białostockie spacery
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 22, sierpień 2012 15:17
Jeszcze do początku września trwa w Białymstoku akcja "Lato z zabytkami". Przewodnicy bezpłatnie oprowadzają po obiektach zabytkowych miasta.
W najbliższą sobotę będzie można zwiedzić kościół św. Wojciecha, zaś 8 września kościół św. Rocha. Do obiektów można wchodzić co pół godziny, między 11.00 a 17.00. Wstęp jest bezpłatny, należy tylko pamiętać, że ze względu na miejsca kultu musimy mieć zakryte ramiona i kolana.
Zdjęcie: www.przewodnik.e-wyjazd.pl
Gdzie szukać:
Białystok, woj. podlaskie
W poszukiwaniu skarbu
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 21, sierpień 2012 15:57
Qesting to dobry pomysł na aktywny wypoczynek. I nie potrzeba do tego urlopu, wystarczy weekend. W Polsce powstaje coraz więcej tras questingowych, czyli nieoznakowanych szlaków turystycznych, które za pomocą zagadek i ukrytych "skarbów" umożliwiają poznanie interesujących miejsc, zabytków i historii.
"Nieznane opowieści Rzeszowa" to seria trzech questów, które pokazują nieznaną stronę stolicy Podkarpacia.
Quest „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” prowadzi nie tylko do najbardziej znanego, noszącego miano Czynu Rewolucyjnego, ale też do innych, z którymi wiążą się bardzo interesujące opowieści.
Tatarska tradycja
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 20, sierpień 2012 11:58
"Pola nie mam" wołał bohater filmu "Pieniądze to nie wszystko", szukając zasięgu komórki. Ekipa "Polski Bliżej" mogłaby zacytować te słowa w niewielkiej wiosce, Kruszynianach. Szybko jednak okazało się, że potrzeba kontaktu ze światem znacznie osłabła wobec niezwykle serdecznego przyjęcia, z jakim spotkaliśmy się w Zajeździe Tatarskim "Na końcu świata".
To dom przyciągający klimatem siedziby Tatarów, wypełniony starociami, z których każdy przedmiot ma swoją historię. Obecny właściciel kupił siedlisko wraz z całym wyposażeniem, nawet z rodzinnymi zdjęciami.
Przed sukiennicami
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 17, sierpień 2012 15:50
Dłużej niż przez weekend, bo do 26 sierpnia potrwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie. Ta szacowna, bo 36-letnia impreza jest okazją do obejrzenia polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Zobaczymy więc dzieła garncarzy, koronczarek, tkaczy, hafciarek, rzeźbiarzy, malunki na szkle, dzieła kowali i jubilerów.
Oczywiście będzie też dużo rozrywki, w tym popisy gawędziarzy oraz występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych.
Oprócz rodzimej sztuki ludowej poznamy też rękodzieło ukraińskie i słowackie.
Zdjęcie: www.malopolska.pl
Gdzie szukać:
Rynek Główny, Kraków, woj. małopolskie